2 lekce – Seznámení s rozhraním programu Blender 1.část

Když otevřete 3D program, je zde viditelná oblast, kterou si můžete představit jako divadlo, kde se budete dívat do scény. Obvykle se nachází pozemní rovina (řada mřížkových čar) a někdy stěny reprezentující prostor 3D. Naučit se navigaci v 3D prostoru není těžké s malou praxí. Máte 3 osy pro řešení: X – horizontální, Y – vertikální a Z – hloubku. Můžete se podívat na scénu z různých pohledů a pohybovat se po scéně, která se na ni dívá z každého myslitelného úhlu.

Obrázek č.1
Obrázek č. 2 Levá a pravá boční lišta

Na obrázku č. 2 vlevo lze vidět transformační nástroje. Prvním z nich je Translate. Slouží pro pohyb s označeným předmětem. Jeho klávesová zkratka je písmeno G. Další je Rotate, pomocí kterého lze otáčet vybraným tělesem jak po ose X, tak i po osách Y a Z. Jeho Klávesovou zkratkou je písmeno R. Pomocí nástroje Scale lze objekt zvětšovat či naopak zmenšovat. Jeho klávesovou zkratkou je písmeno S.

Mirror – Nástroj zrcadlo zrcadlí výběr přes vybranou osu.

Duplicate – Tento nástroj jednoduše duplikuje vybrané prvky, aniž by vytvořil spojení se zbytkem sítě (na rozdíl od extrude například) a umístí duplikát na místo originálu.

Join – umožnuje sloučit dva nebo více objektů v jeden.

Smooth a Flat

Obrázek č. 3

Při vykreslování obrázků si lze všimnout, že polygony se zobrazují jako série malých rovných ploch (na obrázku č. 3 vpravo). Někdy je to žádoucí efekt, ale obvykle chceme, aby naše objekty vypadaly pěkně a hladce (na obrázku č. 3 vlevo).

Na pravé boční liště lze vidět spoustu věcí. Věci, které jsou důležitými jsou objekty jako Camera Objekty lze učinit viditelnými na scéně a zároveň i neviditelnými. Docílí se tak pomocí zapnutí či vypnutí ikony oka. Lze zde pomocí ikony foťáku vyrenderovat jen určitý objekt.

Lamp

Osvětlení je velmi důležitým tématem při vykreslování, které se rovná modelování, materiálům a texturám. Nejpřesněji modelovaná a texturovaná scéna přinese špatné výsledky bez řádného schématu osvětlení, zatímco jednoduchý model se může stát velmi realistickým, pokud bude správně osvětlen. Typ použitého světla (Slunce, Bod, Světlo, Hemi , atd.). Dále lze určit barvu světlu, polohu světla a jeho směr a v neposlední řadě lze určit i sílu vrhané energie.

Obrázek č. 4 Typy světel

Area – simuluje světlo pocházející z povrchu (nebo povrchově jako emitor). Například, televizní obrazovka, kancelářské neonové lampy, okno, nebo zamračená obloha jsou jen nemnoho typů oblasti lampy.

Spot – emituje kuželovitý paprsek světla od špičky kužele, v daném směru. Patří mezi nejpoužívanější díky tomu, že byl dlouho jediný, kdo byl schopen vrhat stíny. Dnes již mohou vrhat stíny všechny lampy kromě Hemi.

Point – je všesměrový světelný bod, to znamená, že vyzařuje stejné množství světla ve všech směrech. Je to vizualizováno prostou kruhovou tečkou. 

Sun – Sluneční světlo obsahuje světlo konstantní intenzity emitované v jednom směru, z velké dálky. Sun lampa může být velmi užitečné pro open-space osvětlení. Ve 3D pohledu je Sluneční světlo reprezentováno kruhovou černou tečkou s paprsky, které z ní vyzařují, a přerušovanou čarou označující směr světla.

Hemi – Hemi lampa poskytuje světlo ve směru od 180 ° polokoule. Je to světlo, které je vrháno, rovnoměrně zářící kopulí obklopující scénu. Podobně jako lampa Sun je i poloha Hemi nedůležité, zatímco její orientace je klíčová.